Strona główna » Mieszanki łąk kwietnych
Mając pełną świadomość i wiedzę na temat zmian klimatycznych i zagrożeń z niej wynikających mających negatywny wpływ na lokalne ekosystemy i zachowanie w nich bioróżnorodności życia, nasza firma podjęła wiele lat temu pracę nad tworzeniem mieszanek kwiatów dzikich o zróżnicowanym składzie które mają różne zastosowania ale kilka wspólnych celi:, pełnić funkcję naturalnego filtra oczyszczającego powietrze z zanieczyszczeń atmosferycznych, a także wspierać ochronę i odbudowę zniszczonych i zdegradowanych ekosystemów łąkowych które są domem dla wielu gatunków dzikich zapylaczy i pszczół takich jak: trzmiele, pszczoły samotnice, motyle, muchówki, chrząszcze itd. a także schronieniem dla wielu gatunków ptaków.
Łąka kwietna odpowiedniej wysokości jest w stanie trwale skumulować 3g zanieczyszczeń atmosferycznych na m2.
Nasze mieszanki dzięki pieczołowicie opracowanym kompozycją, tworzonym z wiedzą i doświadczeniem zdobywają coraz większe uznanie czego dowodem są zdobyte przez naszą firmę 3 złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Od lat współpracujemy z samorządami, nadleśnictwami, urzędami wojewódzkimi, firmami wykonawczymi i architektami krajobrazu z terenu całej Polski, dzięki ich uwagą doskonalimy nasze mieszanki i dostosowujemy do lokalnych warunków siedliskowych.
Obecnie mamy w naszej stałej ofercie kilkanaście mieszanek kwiatowych o zróżnicowanych składach, które mogą być zastosowane do zakładania łąk kwietnych w różnych miejscach na terenie gminy.
1. MIESZNKA Z PRZEWAGĄ JEDNOROCZNYCH (70% Jednoroczne 30% wieloletnie)
ZASTOSOWANIE: przydomowe ogródki, balkony, rabaty, miejsca reprezentacyjne
Mieszanki łąkowe z przewagą roślin jednorocznych charakteryzują się szybkim i intensywnym kwitnieniem, ale tylko w roku wysiewu. Dla jak najlepszego efektu stanowisko pod łąkę jednoroczną należy dobrze przygotować, powierzchnia musi być wyrównana i starannie uprawiona. Jeżeli w glebie pozostaną resztki roślin i ich nasiona, na łące mogą pojawić się gatunki niepożądane, które usunąć można jedynie poprzez pielenie. Łąki jednoroczne kosi się raz w sezonie najlepiej po przekwitnięciu, kiedy kwiatostany są już zasuszone i nasiona będą miały szansę się wysypać w trakcie koszenia i będą mogły ponownie pojawić się w roku następnym. Ale przy tego typu łące jest wskazany wiosną ponowny wysiew nasion albo całkowicie likwidując starą łąkę lub stosując siew w szczeliny wertykulacyjne w wypadku kiedy darń starej łąki nie jest przerośnięta trawą i nie jest zbyt zbita.
Nasze mieszanki w tej kategorii to:
2. MIESZANKA Z PRZEWAGĄ WIELOLETNICH BYLIN (70% byliny, 30% jednoroczne)
ZASTOSOWANIE: inwestycje długoterminowe, duże powierzchnie, pasy przy drogowe, parki, ogrody, tereny rolnicze
W mieszance takiej łąki większość roślin w pierwszym roku nie kwitnie, zakwitają tylko rośliny jednoroczne znajdujące się w mieszance. Pełnia kwitnienia zaczyna się w drugim roku przy odpowiednim koszeniu i z każdym kolejnym rokiem jest bardziej intensywna. Z roślinami nie pożądanymi w pierwszym roku można sobie poradzić wprowadzając jedno do dwóch dodatkowych korzeń do 4 łącznie w trakcie sezonu.
Nasze mieszanki w tej kategorii to:
3. MIESZANKA JEDNOROCZNA+WIELOLETNIA LUB WIELOLETNIA+JEDNOROCZNA
ZASTOSOWANIE: miasta, ogrody, pasy przydrożne, pasy kwietne, parki
Są to mieszanki z niedużą przewagą albo roślin jednorocznych lub z niewielką przewagą roślin wieloletnich które łączą w sobie szybkie i obfite kwitnienie łąk jednorocznych z trwałością łąk wieloletnich. W pierwszym roku tak jak przy łąkach jednorocznych może być potrzebne pielenie, jeżeli pojawią się rośliny nie pożądane takie jak np. komosa lub oset. W kolejnych latach pielęgnacja ogranicza się do koszenia.
JEDNOROCZNA+WIELOLETNIA (nieznaczna przewaga jednorocznych nieco ponad 50%)
WIELOLETNIA+JEDNOROCZNA (nieznaczna przewaga bylin ponad 50%)
4. MIESZANKI DEDYKOWANE
Przy mieszankach dedykowanych z indywidualnym składem gatunkowym minimum zamówieniowe to 10 kg przy mieszance bylinowej z 70% udziałem bylin i około 25 kg dla mieszanki z przewagą roślin jednorocznych.
Na zapytanie wysłane na adres toraf@toraf.pl możemy przesłać składy, porady dotyczące zakładania łąk kwietnych, normy wysiewu i ceny mieszanek.
Od ćwierć wieku zbieramy nasiona, przechowujemy je i sprzedajemy pasjonatom ogrodnictwa.
Adres email:
toraf@toraf.pl
Nr telefonu :
+48 77 40 242 40
Zapisz się do naszego newsletter i bądź na bieżąco!