Różnorodne rośliny miododajne są nie tylko pożyteczne, ale i dekoracyjne. Uprawiając je w przydomowym ogrodzie lub na działce, możemy nie tylko stworzyć piękne, klimatyczne miejsce do odpoczynku, ale też pomożemy pszczołom, które niestety współcześnie masowo wymierają.
Różnorodne rośliny miododajne są nie tylko pożyteczne, ale i dekoracyjne. Uprawiając je w przydomowym ogrodzie lub na działce, możemy nie tylko stworzyć piękne, klimatyczne miejsce do odpoczynku, ale też pomożemy pszczołom, które niestety współcześnie masowo wymierają.
Dlaczego warto uprawiać rośliny miododajne?
Korzyści z uprawy roślin miododajnych jest wiele. Przede wszystkim wytwarzają one piękne, dekoracyjne kwiaty, które długo kwitną i są bardzo łatwe w pielęgnacji. Z perspektywy ekologii roślinność miododajna ma ogromne znaczenie dla życia pszczół, które niestety współcześnie masowo wymierają. Przyczyn pszczelej zagłady jest wiele i niestety w dużej mierze odpowiedzialność za taki stan rzeczy leży po stronie człowieka. Tracąc pszczoły, stracimy nie tylko miód, ale przede wszystkim wiele roślin, które aż w 70% są zapylane przez te owady.
Każdy ogrodnik może mieć wkład w ratowanie pszczół, uprawiając w swoim ogrodzie rośliny miododajne. Są one dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Dostępne są również w asortymencie Przedsiębiorstwa Nasiennego TORAF, producenta nasion kwiatów i warzyw. W ten sposób możemy stworzyć tradycyjny ogród, bogaty w różne gatunku roślin o kolorowych, pachnących kwiatach. Pożyteczne są również krzewy oraz drzewka owocowe, a także zioła i warzywa.
Warto też pamiętać, że w naszych ogrodach często występują tępione przez nas chwasty, które również zaliczane są do roślin miododajnych. Jest to przede wszystkim mniszek lekarski oraz koniczyna. Jeśli więc chcesz stworzyć w swojej przydomowej przestrzeni ogród ekologiczny oraz jak najbardziej naturalny, powinieneś pomyśleć o ciekawym zaaranżowaniu również tych pożytecznych chwastów, unikając przy tym stosowania środków chemicznych.
Jakie rośliny są miododajne?
Gatunków roślin miododajnych jest bardzo wiele. Część z nich doskonale znamy, chociaż nie uświadamiamy sobie nawet, że stanowią one doskonałe pożywienie dla pszczół. Do najbardziej oczywistych zaliczamy m.in. dalię, lawendę, jeżówkę purpurową. Świetnie nadają się do tworzenia ciekawych aranżacji kwietników i rabat. Cenną grupę roślin miododajnych stanowią również astry, wrzosy czy chaber bławatek.
Do miododajnych drzew i krzewów możemy zaliczyć m.in. klony, lipy, janowce, robinie akacjowe. Z kolei najbardziej atrakcyjne dla pszczół zioła to m.in. lubczyk ogrodowy, hyzop lekarski, lebiodka pospolita, ogórecznik lekarski, kocimiętka, szałwia lekarska, dziurawiec zwyczajny oraz macierzanka tymianek.