Jak założyć warzywnik w ogródku?

Zadbany ogród jest ozdobą każdego domu. Posiada walory dekoracyjne i jest doskonałym miejscem do odpoczynku, ale jeśli zaplanujemy w nim mały warzywnik może dodatkowo pełnić funkcję użytkową. Przydomowy ogródek warzywny jest nie tylko efektowny, ale przede wszystkim dostarcza świeżych i zdrowych warzyw.

Ich wartości smakowe i ekologiczne są nie do przecenienia. Produkty z własnego warzywnika uprawiane są bez obróbki chemicznej i nie zawierają konserwantów, a ich wyprodukowanie nie wymaga znacznych nakładów finansowych. Dodatkową zaletą własnego warzywnika jest możliwość ruchu na świeżym powietrzu, która przynosi wymierne korzyści. Sprawdźmy, jak założyć własny warzywnik w przydomowym ogródku.

Wybierz miejsce i przygotuj glebę

Pierwszym krokiem do założenia warzywnika w ogrodzie jest wybranie odpowiedniego miejsca. Niewielki ogródek warzywny nie potrzebuje wiele miejsca – już obszar o wymiarach 5×2 m w zupełności wystarczy. Większe ogródki, np. o powierzchni około 20 m2, są w stanie zaspokoić potrzeby kilkuosobowej rodziny. Miejsce na warzywnik powinno być przede wszystkim nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Najlepiej zdecydować się na lokalizację od strony południowej. Ważne, żeby wybrane miejsce nie sąsiadowało bezpośrednio z ulicą oraz drzewami i dużymi krzewami. Trzeba także zwrócić uwagę na bliskość źródła wody, co znacznie ułatwi wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli dodatkowo planujemy przygotowanie oddzielnego schowka na narzędzia ogrodnicze postarajmy się, aby znajdował się blisko grządek warzywnych.

Wybór lokalizacji jest integralnie powiązany ze specyfiką gleby. Podłoże pod ogródek warzywny powinno być żyzne i przepuszczalne, a gleba próchnicza i szybko nagrzewająca się. Najkorzystniej, jeśli gleba będzie miała ciemną barwę – ciemnobrązową lub czarną. Istotny jest także jej odczyn, który można sprawdzić za pomocą kwasomierzy. Gleba pod warzywnik nie może być kwaśna – jeśli jej odczyn jest mniejszy niż 6.5 pH, to trzeba posłużyć się nawozem wapniowo-magnezowym. Przed wysiewem warzyw glebę należy odpowiednio przygotować. Konieczne będzie pozbycie się resztek roślin oraz spulchnienie podłoża. Zabiegi spulchniające rozluźnią strukturę gleby, dzięki czemu woda i składniki odżywcze szybciej będą się przedostawały do korzeni roślin. Glebę najłatwiej spulchnić i napowietrzyć przy pomocy glebogryzarki. Ostatnim etapem przygotowawczym jest zgrabienie gleby oraz uzupełnienie jej odpowiednimi nawozami organicznymi, jak kompost czy przefermentowany obornik.

Zaplanuj wysiew warzyw

Zakładając pierwszy w życiu ogródek warzywny zdecydujmy się na nasiona warzyw, które są łatwe w uprawie, jak sałata, ogórki, rzodkiew czy dynia. Rośliny wysiewamy w rządkach o szerokości około jednego metra, pozostawiając pomiędzy nimi wolny pas 30-40 cm na ścieżki. Pamiętajmy, aby wysiewać rośliny w sposób, który umożliwi im swobodny wzrost. Grządki najczęściej planuje się zgodnie z zasadą symetrii, siejąc po linii prostej. Istotny jest czas wysiewu. Przykładowo, w marcu wysiewamy cebulę i kapustę, na przełomie marca i kwietnia pomidory, rzodkiew, marchew i pietruszkę, w kwietniu sałatę, na przełomie kwietnia i maja buraki i brokuły, a w maju dynię i ogórki. W sytuacji, gdy spóźnimy się z wysiewem nasion do dyspozycji pozostają gotowe rozsady. Pamiętajmy, że niskie warzywa siejemy z przodu, wysokie z tyłu. Zwróćmy także uwagę na sympatie i antypatie konkretnych roślin. Przykładowo obok cebuli warto posadzić marchew, a obok kapusty fasolę.

Wysiew warzyw to oczywiście nie koniec procesu. Warzywa w przydomowym ogródku będą prawidłowo wzrastać tylko wówczas, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki i będziemy pamiętać o regularnych czynnościach pielęgnacyjnych. Podstawową kwestią jest efektywne podlewanie, którego intensywność należy dostosować do potrzeb konkretnej rośliny. Ważne jest, aby woda docierała minimum 10 cm w głąb gleby, dlatego lepiej podlewać rzadziej ale obficiej. Najlepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem. Strumień wody nie może być zbyt silny, aby nie uszkodzić rośliny. Należy go kierować na ziemię pod roślinami – nigdy bezpośrednio na liście! Ważne jest także, aby regularnie usuwać z ziemi chwasty, które uniemożliwiają roślinom dostęp do światła, wody i składników odżywczych. Grządki można co jakiś czas podsypać kompostem lub podlać biohumusem.