Podczas uprawy wielu roślin w celu ich ochrony oraz przyspieszenia wzrostu nierzadko stosowane są produkty zawierające szkodliwe chemikalia. Warto jednak zaznaczyć, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnych produktów, które pozwolą na użyźnienie gleby, a tym samym — uzyskanie zadowalających plonów. Część z nich możemy przygotować samodzielnie. W tej grupie warto wskazać kompost. Jak go uzyskać?
Dlaczego warto założyć kompostownik?
Jeżeli założymy kompostownik w swoim ogrodzie, będziemy mogli sami tworzyć produkt pozytywnie wpływający na właściwości gleby. Jest to szczególnie istotne dla osób, które kupiły mieszanki nasion i zamierzają założyć własną łąkę kwietną albo planują rozpoczęcie uprawy warzyw, ziół czy kiełków. Warto podkreślić, że wykorzystanie kompostu przyczyni się do uzyskania bujnych plonów. Dodatkowe zalety kompostownika to jego ekologiczność oraz fakt, że jego prowadzenie nie wymaga od nas sporych nakładów pieniężnych.
Co musimy wiedzieć o zakładaniu kompostownika?
Planując założenie kompostownika, musimy przede wszystkim przemyśleć, gdzie powinien zostać umieszczony. Najlepiej wybrać miejsce w półcieniu i takie, gdzie przygotowywana mieszanka będzie osłonięta przed działaniem wiatru. Na spód naszego kompostownika musimy włożyć gałęzie, a na nich ułożyć ziemię ogrodową. Następną warstwę powinny stanowić określone resztki, które nadają się do tworzenia kompostu. Całość należy przykryć dodatkową warstwą żyznej ziemi.
Jeżeli chcemy w krótszym czasie uzyskać kompost, musimy pamiętać, aby go mieszać, co ułatwi dostarczenie tlenu do każdej z jego warstw. Podczas wkładania do niego odpadów należy również mieć na uwadze, że nie wszystkie się do tego nadają — nie należy wykorzystywać m.in. liści orzecha, mięsa, a także chorych roślin.