Każdy, kto marzy o założeniu własnego ogródka warzywnego lub uprawie warzyw na większą skalę, musi najpierw znaleźć odpowiednie nasiona. To właśnie od nich w znacznej mierze zależy, jaki uzyskamy plon. Jednymi z chętnie wybieranych wariantów są odmiany stare, które wyróżnia wiele istotnych zalet. Jakich? Co zaliczamy do grupy tego rodzaju produktów?
Czym są stare odmiany warzyw?
Stare odmiany warzyw to nic innego jak produkty znane nam od pokoleń. Kupując sprawdzone odmiany, mamy pewność, że dostaniemy dokładnie takie rośliny, z których nasiona zostały pozyskane. Znacznie odróżnia je to od nowych odmian, mogących zaskoczyć nas swoimi właściwościami. Stare odmiany nie są poddawane heterozji (czyli zabiegowi polegającemu na poprawieniu kondycji całego organizmu, w tym zwiększeniu wymiarów i możliwości wydawania większych plonów) ani modyfikacjom genetycznym. Stanowią więc świetny wybór dla osób poszukujących produktów naturalnych.
Zalety wyboru starych odmian nasion
Wielu ogrodników zwraca uwagę na to, że odmiana starych warzyw jest odporna na wiele chorób, co sprawia, że ich uprawa okazuje się łatwiejsza. Oprócz tego nie mają one dużych wymagań związanych z podłożem, na którym mają zostać zasiane, a także stosunkowo szybko przystosowują się do różnorodnych warunków. Nie można również zapominać o tym, że osoby spożywające tego rodzaju warzywa zwracają uwagę na ich doskonały smak. Dzięki temu świetnie sprawdzają się podczas przygotowywania wielu potraw.
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza uprawa była ekologiczna, a uzyskane plony zadowoliły kubki smakowe wszystkich, którzy dane warzywa mają konsumować, postawmy na nasiona warzyw gruntowych starej odmiany. Warto podkreślić, że wykorzystując je, możemy również stworzyć nowe odmiany roślin — te też nierzadko są smaczne i zapewniają owocne plony zachwycające nie tylko swoją bujnością, lecz także niepowtarzalnym smakiem.