Aby twój przydomowy ogród zachwycał feerią kolorowych kwiatów oraz różnobarwnych rabatek, warto zasadzić w nim zarówno kwiaty jednoroczne, jak i wieloletnie. Sprawdź w naszym wpisie, czym się różnią i które z nich odmienią wygląd twojego ogrodu!
Kwiaty jednoroczne, czyli jakie?
Kwiaty jednoroczne to kwiaty, których cały cykl życiowy mieści się w przeciągu jednego roku. W tym samym roku zatem co wysiane do gleby, wzrosną, zakwitną, wydadzą nasiona i zwiędną. Można sadzić je na rabatach, w doniczkach oraz skrzyniach. Mogą być niskie albo wysokie, o kwiatach w nieomal wszystkich możliwych kolorach. Przykładem kwiatu jednorocznego jest słonecznik zwyczajny. Jego wysokość sięga od 30 do 200 centymetrów. Kwitnie na jesieni i potrzebuje żyznej gleby oraz słonecznego stanowiska. Innym kwiatem jednorocznym jest charakterystyczny, szafirowo niebieski chaber bławatek. Kwitnie on od końca czerwca przez około dziesięć tygodni. Do prawidłowego wzrostu będzie mu potrzebna żyzna gleba i słoneczne, ale niezbyt suche stanowisko. Warto także ukwiecić swój ogród nagietkiem. Jego pomarańczowo żółta barwa ucieszy oko i przełamie inne ogrodowe kolory. Jego uprawa jest bardzo prosta i niekłopotliwa: nagietki bowiem same łatwo się rozsiewają. Ich nasiona sieje się wprost do gruntu w kwietniu i w maju.
Czym charakteryzują się kwiaty wieloletnie?
Oprócz kwiatów jednorocznych zaplanuj w swoim ogrodzie wysianie nasion roślin wieloletnich, czyli takich, które rozwijać się będą na jednym stanowisku dłużej niż dwa lata i wielokrotnie będą wytwarzać nasiona. Charakteryzują się one niezdrewniałymi częściami naziemnymi oraz występowaniem pod ziemią cebuli, bulw i kłączy. Ich zaletą jest wzrost nawet w bardzo trudnych, niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Do kwiatów wieloletnich należą między innymi piwonie. Poznać je można po charakterystycznych różowych lub białych kwiatach, kwitnących pod koniec maja i w czerwcu. Należy posadzić je w żyznej ziemi w miejscu nasłonecznionym, około 2-5 cm pod powierzchnią gleby. Innymi wieloletnimi kwiatami, dobrze znoszącymi nawet trudne warunki, są liliowce. Rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, także na niezbyt żyznej ziemi. Dobrze także znoszą suszę. Kwitną wczesnym latem. Chociaż są długowieczne, warto dzielić ich kępy co kilka lat.