Osoby, które mają własny ogród, często decydują się na obsadzenie go pięknymi kwiatami, które dodają mu uroku i uprzyjemniają dni spędzane w przydomowym ogródku. Zdecydowanie łatwiej zająć się roślinami mając w tej materii doświadczenie. Właśnie dlatego warto, aby początkujący ogrodnicy decydowali się na hodowanie kwiatów, które nie wiążą się z koniecznością skomplikowanej pielęgnacji. Dziś opiszemy sposób hodowli pięciu kwiatów, z którą z pewnością poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.
Jak wyhodować aksamitkę, nagietka i petunię?
Po wysianiu ogródka trawą oraz wyznaczeniu miejsca do hodowli warzyw czy ziół przychodzi czas na wybór kwiatów, które ozdobią przydomową przestrzeń. Początkujący ogrodnicy często decydują się na przykład na posadzenie aksamitki, które nie wymagają specjalnych warunków, ponieważ przyjmą się w każdej glebie. Ich uprawa również nie sprawia trudności – wystarczy wzbogacić ziemię kompostem przed siewem, a następnie systematycznie podlewać. Aksamitki najlepiej czują się w miejscach słonecznych, które są osłonięte od wiatru.
Warto również pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów, aby aksamitki kwitły jak najdłużej. Nagietek również jest kwiatem, z którym z pewnością poradzą sobie początkujący ogrodnicy. Może rosnąć na każdej glebie, która jest odpowiednio wilgotna, wymaga słonecznego miejsca i zasilania nawozem mineralnym w czasie kwitnienia. Petunia również jest łatwa w uprawie i wymaga jedynie regularnego podlewania. Można ją posadzić zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.
A może czarnuszka albo godecja?
Początkujący ogrodnicy, którzy chcą wyhodować kwiaty ozdobne, często decydują się również na posadzenie czarnuszki. Te piękne rośliny o nietypowym kształcie kwitną w lipcu i sierpniu. Do ich uprawy nada się każda wilgotna i przepuszczalna gleba, a pielęgnacja ogranicza się do regularnego podlewania i stosowania nawozu wieloskładnikowego.
Kolejnym kwiatem, którego uprawa nie wymaga dużej wiedzy i zaangażowania, jest godecja. Można ją wysiewać od połowy kwietnia. Warto wiedzieć, że jest wrażliwa na deszcz, który delikatnie niszczy jej płatki. Dobrze, jeżeli godecja jest posadzona w miejscu osłoniętym od wiatru. Oprócz tego wystarczy ją regularnie podlewać oraz podawać nawóz w płynnej postaci.