Terminy wysiewu nasion
Strona główna » Poradniki » Kwietna łączka » Terminy wysiewu nasion
Kwietna łączka
Siew wiosenny
ZASTOSOWANIE: łąki jednoroczne, jednoroczne + wieloletnie, wieloletnie + jednoroczne, także te z przewagą gatunków spoza naszej strefy klimatycznej Siew wiosenny dedykowany jest głównie dla roślin jednorocznych, jeśli spodziewamy się efektu w postaci kwitnienia. Rośliny wieloletnie zakwitają zawsze dopiero w kolejnym roku od posadzenia. Proces kiełkowania wymaga odpowiednich warunków temperaturowych i odpowiedniej wilgotności gleby. Kiedy wiosna jest uboga w odpady, najlepiej postarać się o odpowiednie nawodnienie. Trawy i chwasty zaczynają kiełkować w niższych temperaturach, bo charakteryzują się większą mrozoodpornością. Zbyt szybkie wysianie nasion może skutkować narażeniem ich na przymrozki, a co za tym idzie zdominowaniem uprawy przez trawy i chwasty.
Siew jesienny
ZASTOSOWANIE: Łąki z przewagą bylin z dużym udziałem gatunków rodzimych i zadomowionych. Siew jesienny preferowany jest dla mieszanek, w których udział roślin wieloletnich przekracza 70%. Siać je można zarówno wiosną, jak i jesienią, kiedy dostępność wody z naturalnych opadów jest większa. Jeżeli lato jest łagodne i deszczowe, można zastosować letni wysiew mieszanek wieloletnich. Ważne jest to, żeby przez pierwsze 30 dni po wysiewie, była utrzymana odpowiednia wilgotność podłoża, co latem bez zastosowania podlewania, zazwyczaj jest niewykonalne na przeważającej powierzchni Polski.
Siew ozimy
ZASTOSOWANIE: Łąki z przewagą bylin z dużym udziałem gatunków rodzimych i zadomowionych. Siew ozimy, czyli późno jesienny/wczesno – zimowy (XI-XII), wykonany przed zamrożeniem gruntu. W zależności od warunków pogodowych, jakie będą panowały w tym okresie, część nasion bylin może skiełkować i przezimować w gruncie w formie młodych siewek. Mogą także nie zdążyć skiełkować i rozpoczną swój cykl rozwojowy wczesną wiosną, podobnie jak większość nasion roślin jednorocznych, które potrzebują nieco wyższych temperatur do kiełkowania i wschodów (chyba, że nastąpią anomalie pogodowe, jak np. wysokie temperatury w grudniu przez dłuższy czas). O ile w mieszance nie ma dużo grubych nasion, które mogą być wyjedzone przez ptaki i małe gryzonie, siew ten jest korzystny dla mieszanek bylinowych i powoduje szybki wzrost mieszanki bylinowej wczesną wiosną (nasiona są dobrze nawodnione i przeszły stratyfikacje w glebie). Siew ozimy nie jest zalecany na zlewne ziemie gliniaste, gdzie często stagnuje woda. W takich warunkach nasiona w glebie zbutwieją i efekt na wiosnę będzie co najwyżej mizerny, do tego typu siewu najlepiej nadają się ziemie przepuszczalne dobrze uprawione.